E-İhracatta Çok Satan Ürünler Hangileridir?

E-İhracatta Çok Satan Ürünler Hangileridir?

E-ihracatta çok satan ürünler, işletmelerin iyi bir satış grafiği çizebilmesi adına araştırması gereken konular arasındadır. Bilindiği üzerine online bir şekilde ihracat yapmayı planlıyorsanız, mutlaka bir ürün analizi ve ürün seçimi yapmanız gereklidir.

Ayrıca ihracatta bazı ürünlerin yasaklı olduğu ve bu ürünlerin satılamayacağı bilinmelidir. Bu nedenle e-ticaret ve e-ihracat konusunda yetkin bir marka olabilmek için satılabilecek ürünlerin kapsamlı bir şekilde analizi yapılmalıdır.

E- İhracatta Hangi Ürünler Satılmalı?

E-ihracatta çok satan ürünler ile yüksek bir satış grafiği çizmek isteniyorsa, satılması kolay ürün içeriklerine yer verilmelidir. Bu aşamada ihracat yapılması planlanan ülkelerin ihtiyaçları, alışkanlıkları ve beklentileri de göz ardı edilmemelidir. Sektör yakından takip edildiğinde şu ürünlerin ihracatta bir adım önde olduğu görülebilecektir;

Tarım ve Gıda

Her alanda olduğu gibi e-ihracatta da temel gıda grubunun daimi önceliği vardır. Bu alanda tarım ve gıdanın satış hacmi oldukça fazla olduğu gibi, ülkemizde bu konuda oldukça önde bir ülkedir. Bu anlamda üretimi çokça yapılan tarım ve gıda ürünlerinin ihracatını yapmak iyi bir fikir olacaktır. Bakliyatlar, makarna ve konserve grubu ürünler örnek gösterilebilir.

Giyim ve Tekstil

Yurt dışında pek çok ülkede temel gıdadan hemen sonra giyim ve tekstil ihtiyacının bulunduğu bilinmektedir. Dünyanın her yerinde talep gören bu ürünlerin, ülkemizde de üretimi bir hayli fazladır. Türkiye’de e-ihracat alanında giyim ve tekstil ürünleri satarak, yüksek gelir elde etmek oldukça kolaydır.

Temizlik ve Hijyen Grubu

Pandeminin de gelişi ile birlikte bu ürün grubunun öneminin arttığı söylenebilecektir. Hijyenik bir yaşamın tüm ülkelerde benimsendiği düşünülürse, temizlik ve hijyen grubu ürünlerin satışı oldukça kolay olacaktır. Dezenfektan, sabun, şampuan, deterjan ve benzeri temizlik ürünleri satış grafiğinizi yükseltmenizi sağlayabilir.

Beyaz Eşya

E-ihracatta çok satan ürünler grubunda beyaz eşyalarda yer almaktadır. Türkiye’de de beyaz eşya kategorisinde üretim yapan pek çok marka içeriği bulunmaktadır. Dolayısıyla bu ürünlerin, ihracatta büyük bir payının olduğu söylenebilir. Buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, fırın gibi beyaz eşya grubu ihracat için tercih edilebilecektir.

Leave a comment